لوگوی مسجدنت

کد HTML لوگو:

ختم قرآن
جستجو در سایت
آمار
بازدیدکنندگان : 2827006
افراد آنلاین
افراد آنلاین: 74

اعضای سایت
Registered Users: 6279

http://www.shabestan.ir/newsfiles/pic/maintitr/84081010325760-1-I.jpg

.

مسجد حاج آقا صابر اراك در سال 1305 هجري قمري در زميني موقوفي به مساحت بالغ بر 1000 متر مربع در حساس ترين نقطه شهر اراك بنا نهاد شد.

اصل بنا شبستاني بوده به انضمام مهتابي كه در انتهاي مهتابي منزل خادم قرار داشته و در طول اين سالها يك بار در سال 1348هجري شمسي طبقه فوقاني مسجد به سبك تير آهن بنا گرديده است

.

http://www.shabestan.ir/newsfiles/pic/maintitr/84081010325760-2-I.jpg

.

.

در سال 1380 نيز اقداماتي در زمينه تجديد بناي شبستان مسجد صورت گرفته و حسينيه اي به نام مقدسه حضرت خديجه كبري (س)جهت خواهران با هزينه يكي از خيرين شهر اراك به نام'' محمود علينقيان'' احداث شده است و در همين سال تجديد بناي طبقه فوقاني مسجد با معماري اسلامي مطابق با علوم معماري نو با نماي سنگ ، آجر و كاشي هفت رنگ و احداث سه كاسه گنبدنما در وسط مسجد و در انتهاي آن حسينيه اي به نام مقدس حضرت ابوالفضل العباس (ع) به انجام رسيد ، كه يكي از دلايل احداث حسينيه حضور اقشار مختلف جامعه در اين مسجد مي باشد .

http://www.shabestan.ir/newsfiles/pic/maintitr/84081010325760-3-I.jpg

.

.

هزينه هاي عمراني اين مسجد از طريق رحمت بي انتهاي الهي ،‌ عنايات اهل بيت (ع)‌، ‌حضرت ولي عصر (عج) ، همت مردم خدا باور اراكي و همچنين همكاري جمعي از مسوولان اجرايي استان از جمله استاندار سابق مركزي و معاونين ايشان ، ‌شهردار محترم ، شوراي اسلامي شهر اراك و ديگر خيرين شهر در احياي اين مسجد و مركز بزرگ فرهنگي شهر اراك تقبل شده است


مسجد حاج آقا صابر داراي موقوفه اي در پشت مسجد به نام مرحوم كربلايي علي نقي مبارك آبادي مي باشد كه در آمد حاصل از اين موقوفه بنا به وصيت واقف جهت برپايي عزاداري سيد الشهدا (ع) ، نور مسجد و حصير مي شود.


عناصر معماري مسجد حاج آقا صابر از شبستاني با 14 ستون چهار ضلعي و 21 طاق سنتي به صورت گنبدي با محرابي زيبا آراسته شده و در طبقه فوقاني مسجد نيز صلوات خواجه نصير طوسي بر حضرات اهل بيت به صورت كتيبه اي كاشي كاري شده در اطراف مسجد نمايان است كه به اين مسجد زيبايي و معنويت خاصي بخشيده است .

http://www.shabestan.ir/newsfiles/pic/maintitr/84081010325760-4-I.jpg

.

.

امام جماعت و رئيس هيات امناي مسجد حاج آقا صابر در گفت و گو با شبستان در خصوص وجه تسميه مسجد به نام حاج آقا صابر گفت: ‌به علت اينكه اولين امام جماعت اين مسجد حاج آقا صابر اراكي بوده و در بين مردم احترام خاصي داشته مسجد را به نام ايشان نام گذاري نمودند.

حجت الاسلام حاج شيخ ابوالفضل صابري با بيان اينكه اجدادش با چند واسطه متصل به جابر ابن عبدالله انصاري اولين زائر اربعين حضرت سيد الشهدا (ع)‌هستند ،‌ افزود: ‌از زمان تاسيس مسجد تا كنون پنج نسل از خاندان صابري به نام هاي مرحوم حاج آقا ''محمد صابر اراكي'' ، ‌مرحوم حجت الاسلام آقا ''محمد صابري'' ، مرحوم حجت الاسلام حاج شيخ ''محمد آقا صابري'' از روحانيون بسيار محبوب و متدين شهر اراك ، مرحوم حجت الاسلام حاج شيخ ''احمد صابري'' از وعاظ شهير و تواناي سراسر كشور و دو فرزند ذكور ايشان اينجانب و حجت الاسلام'' محمد حسين صابري ''توأمان مسئوليت اقامه نماز جماعت مسجد حاج آقا صابر را به طور مستمر عهده دار بودند.

http://www.shabestan.ir/newsfiles/pic/maintitr/84081010325760-5-I.jpg

حضور شكوفه هاي قرآني در مسجد حاج آقا صابر

.

امام جماعت مسجد حاج آقا صابر ، در خصوص برنامه هاي اجرايي اين مسجد در طول سال گفت: ‌برگزاري نماز هاي يوميه ،‌ شب هاي جمعه برگزاري مراسم سخنراني ، برگزاري مراسم هاي مختلف در اعياد ، ‌وفايات و جشن ها ، برگزاري عزاداري و سوگواري سالار شهيدان حضرت امام حسين (ع) در دو ماه محرم و صفر به صورت مستمر و برگزاري مراسم عزاداري و سوگواري شهادت حضرت فاطمه (س) به مدت 20 شب از جمله فعاليت هاي اين مسجد در طول سال مي باشد .

http://www.shabestan.ir/newsfiles/pic/maintitr/84081010325760-6-I.jpg

.

.

حجت الاسلام صابري ، اوج جلسات فرهنگي اين مسجد را در ماه مبارك رمضان عنوان نمود و افزود: ‌برپايي نمازهاي جماعت و مراسم هاي ليالي قدر و شهادت مولاي متقيان حضرت علي (ع) با اجتماع اعظيم خواهران و برادران خصوصاً‌ نسل جوان همراه مي باشد كه براساس آمار بيش از 90 درصد از شركت كنندگان مراسم شب هاي قدر سال جاري نسل جوان بودند.

وي اضافه نمود :‌ در طول ماه مبارك رمضان بعد از اقامه نماز ظهر جلسه سخنراني برگزار و پس از آن به احكام و سوالات نمازگزاران روزه دار پاسخ داده مي شود .


امام جماعت مسجد حاج آقا صابر با اشاره به ايجاد جاذبه هايي جهت جذب نسل جوان به مساجد افزود:‌ يك بعد از اين جاذبه ها مسجدي زيبا و مدرن با تجهيزات پيشرفته و بعد ديگر انتقال معارف قرآن و اهل بيت (ع) به نسل جوان مي باشد .


وي تصريح نمود : ‌امروز مساجد ما بايد مزين به روح اخلاص و معنويت شود و زر و زيورها و زينت آلات بيهوده از مساجد ما حذف گردد و بزرگترين حركت امام جماعت پس از رعايت مسائل ، ‌تقواي الهي و عدالت ، ‌جذب جوانان و نوجوانان به مساجد است .


حجت الاسلام صابري در ادامه ، مسجدي كه با استقبال بيشتر نسل جوان روبرو باشد موفق دانست و محوريت اهداف و برنامه هاي فرهنگي ،‌ مذهبي اين مسجد را با موضوعاتي از قبيل جوان و مسجد ، جوان و مشكلات امروز عنوان كرد و اظهار داشت :‌ در راستاي اين هدف در مسجد حاج آقا صابر تاكنون اقداماتي صورت گرفته كه با ياري خداوند متعال موثر واقع شده است .


وي گفت ‌: از ديگر اقدامات فرهنگي مسجد حاج آقا صابر فعاليت جهت تجهيز اين مسجد به سايت اينترنتي مي باشد كه به زودي راه اندازي مي شود .


امام جماعت مسجد حاج آقا صابر در پايان حضور پرشور اقشار مختلف جامعه را در اقامه نمازهاي جماعت اين مسجد چشمگير عنوان كرد .